Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Bambula SbS - Tied by NMilanović

Ići dole 
+20
Dragan Tasic
Mohiko
Djomla-BL
Murino
Damirt82
Andrei.A
Ervin-Eko
Ducka
Sasats
SnikS
Darko
Bahus
Mixmaster
Crni
Masic
NikolaCG
Big Bad Wolf
Mafke
Gegula
NMilanovic
24 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 02:05


Bambula
SbS

Da ne trošim previše reči!

Bambula je već na-daleko svima poznata muva koja se pravi uglavnom od balze ili poliuretana.
Postoji mnogo načina za njenu izradu, a razlike su uglavnom u sitnim detaljima (koji bar po meni dosta utiču na njenu primenu)..
Evo moje varijante, a slično ih prave i ostali Niški mušičari (genocidno nastrojeni prema klenovima)

Potreban materijal:

Bambula SbS - Tied by NMilanović 56683304
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 02:20

Poliuretan:

Prednosti - Laksi od balze i bolje plovnosti, lakse se obradjuje i ne pije vodu cak i potpuno ne zasticen.
Mane - Kancerogeni materijal (treba paziti prilikom njegove obrade - ne preporucujem udisanje praha
koji nastaje smirglanjem), tesko se nabavlja pogodnog kvaliteta.

Poliuretan se izuzetno lako sece ziletom ili skalperom - kada se dobije zeljeni oblik proces obrade se
nastavlja finim smirglama ili turpijama (najcesce stap-turpijama za nokte).
Preporucujem da se vec na pocetku obrade usece uzani kanal (pomocu presavijenog lista smirgle) koji
u mnogome pomaze pri formiranju simetricnog tela a i daje mogucnost ranog testiranja (pravilno
useceni kanal bez problema i sam drzi telo na udici)

Bambula SbS - Tied by NMilanović 31670825
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 02:30

Dva oblika tela koja ja najčešće koristim - ja volim ove elegantne -
(mada su razne modifikacije i varijante moguće i primenjive u raznim situacijama na vodi)

Udice koje koristim/o za ovakve bambule su 110% testirane Gamakacu F15 10,12,14
(za SbS sam koristio #12) U odnosu na karakteristike poliuretana daju najbolji balans
tezine i plovnosti a lukom udice se lepo uklapaju uz telo bambule.
Jaka udica koja ribu kači i drži izuzetno dobro!!


Bambula SbS - Tied by NMilanović 84256275
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 02:41

Po formiranju zeljenog oblika tela prelazimo na njegovo montiranje na udicu ...

Prvo se na udicu u vidu male testere nanese konac preklapanjem u X (telo se tako lakse "lepi" na udicu)
Proveri se da li telo lepo lezi i eventualno samom udicom sa koncem na njoj dodatno usece kanal.

Konac koji ja koristim za sve bambule je Mix-ova paucina -
Izuzetno tanak, blago elatican i za svoju debljinu cvrst konac.

Bambula SbS - Tied by NMilanović 70151715


Poslednji izmenio NMilanovic dana Uto 25 Dec 2012, 04:14, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 02:46


Kada smo zadovoljni kanalom i položajem tela na udici sledi "lepljenje"

Super lepak se nanosi na samu udicu - u više navrata (obično 2-3 puta) - uz postavljanje i
skidanje tela dok se ne proceni da je kanal dobio čvrsinu (tako se izbegava da poliuretan
"popije" previše super lepka - nije neka razlika u težini ili plovnosti ali kad može da se spreči nije na odmet)

Bambula SbS - Tied by NMilanović 46525641
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 02:54

Montirano telo ...

Bambula SbS - Tied by NMilanović 11376689
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 03:02

Kada se super lepak osuši, prelazimo na ojačavanje tela ..

Prosto se preko tela unaktsno ili u X predje koncem sto mu nakon lakiranja daje dodatnu cvrstinu i trajnost..
Ako se bambula lakira samo jednim tankim slojem laka na finalnom proizvodu se ova rebra od konca i
vide (sto meni opet deluje nekako zanimljivije i prirodnije)


Bambula SbS - Tied by NMilanović 79216448

Za razne svetle, bele i biserne bambule koristim prozirno belu paucinu dok je za osu, crvenu, crnu i razne
tamnije varijante sve jedno koju boju boju konca koristimo..
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 03:16

Ja volim da resetku koju konac napravi iznad kanala (kod udice) takodje dodatno popunim super lepkom
ili lakom sto bambuli daje jos vecu trajnost (a i lepse izgleda nakon lakiranja)
Lepak naneti najbolje iglom zbog preciznosti

Bambula SbS - Tied by NMilanović 48061205

Na slici je i primer tela farbanog Vitraz bojama, koju je kasnije markerima moguce doraditi pre ili posle lakiranja.
Vitraz boje slicno kao i markeri ne uticu na tezinu bambule a poliuretan ih ne upija prilikom bojenja pa se moze
pustiti masti na volju - Mada je mene (kriv sam) mrzelo da cekam da se osusi pa cu tu varijantu vitraz osice
...dodati neki drugi put..
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 03:24

Gotova, zalepljena, ojačana i prelakirana tela ...

Ja bambule lakiram veoma tecnim lakovima (ako zatreba vremenom dodam malo i acetona u lak)
i to iskljucivo u jednom sloju - "jednu ruku"...Bar se meni tako pokazalo najbolje u praksi.
Za nekom vecom trajniscu stvarno nema potrebe niti se nesto dobija ako se bambula pretvara u kliker

... samo se musica bespotrebno dis-balansira i otezava.


Bambula SbS - Tied by NMilanović 10abv


Poslednji izmenio NMilanovic dana Uto 25 Dec 2012, 12:23, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 03:48

Nakon toga na prosušena tela se dodaju krila i nožice ..

Krila - Ja koristim najčešće polipropilen u raznim bojama.
Mada je moguće koristiti i ostale materijale tipa jelensku dlaku, zečiju sapu idt..

Boja krila igra najmanju ulogu u lovnosti bambule i uglavnom boju prilagodjavamo sebi ili uslovima na vodi.
Najcesce se koristi bela ili neka krem boja preko dana - zute ili cak neke flurescentne varijante narandzate
ili zelene za sumrak. U vecini slucajeva najlovnijom se pokazala crna bambula sa belim krilima (po nekoj
teoriji taj kontrat dodatno privlaci klena) ali se desava da klen veoma cesto trazi i bambulu bez kontrasta
tipa skroz crnu sa takodje crnim krilima...

Bambula SbS - Tied by NMilanović 11asm

Nozice - Ja za bambule koristim uglavnom pera iz jefinih domaćih ili indiskih skalpova, za ovu mušicu imaju
sve potrebne kvalitete,a dva pera uvek završe poso. Ne-retko iskombinujem dva pera sličnih nijansi iz
razlicitih skalpova. I samo treba obratiti paznju da nozice budu od mekih pera, pokazalo se da to ima dosta
uticaja na efikasnost bambule.

Univerzaljno - najčešće nožice radimo od crnih, tamno braon (nisam odusevljen), krem (za svetlije) ili neke varijante tamno sivih pera ...


Poslednji put izmenio NMilanovic dana Sre 27 Mar 2013, 06:02, izmenio ukupno 5 puta
Nazad na vrh Ići dole
NMilanovic
Guide
Guide
NMilanovic


Broj poruka : 2245
Godina : 45
Lokacija : Sve redje uz vodu..
Datum upisa : 13.04.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 04:10

Krila skratiti na dužinu tela i onda ih obavezno malo zamrsiti prstima zbog dodatne plovnosti -
(ima razlike posle XY zabacaja kod polipropilena)

Glavu bar ja posle finalnog čvora obično zalijem Veniard Head-Cementom (kojeg upiju i krila
i nozice u korenu) jer je bambula pravljena da traje pa i ovo ne moze da skodi ..

I to je to .. Ostaje samo slika gotovih bambula ...

Bambula SbS - Tied by NMilanović 12ahp

Pored Osice koja fali (nahnadno ću da je slikam) - ovo su moje tri omiljene boje za J.Moravu.

Svetla varijanta (u boji poliuretana - predjena samo bezbojnim lakom) ,
Crna (sa krilima za veče ili oblake) i Visnja (koja ponekad ume da iznenadi)

Nadam se da je nekome ovaj SbS pomogo, meni je bilo uživanje da ga pravim - POZzzz !!!!
Nazad na vrh Ići dole
Gegula
Guide
Guide
Gegula


Broj poruka : 717
Godina : 47
Lokacija : Nicosia
Datum upisa : 04.11.2009

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 08:04

Druze svaka ti cast....

Ja ovo necu praviti nikad jer me mrzi i nemam toliko strpljenja da se igram sa ovim plus nisam neki vezac ali sam procitao sve 2x skocko .. cestitam
Nazad na vrh Ići dole
Mafke
Guide
Guide
Mafke


Broj poruka : 2767
Godina : 51
Lokacija : JAGODINA
Datum upisa : 23.01.2011

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 08:15



Lepo Milanovicu Bravooo

Nazad na vrh Ići dole
Big Bad Wolf
Visitor
Big Bad Wolf


Broj poruka : 369
Godina : 53
Lokacija : Nis
Datum upisa : 18.04.2012

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 09:28

NMilanovic, super sbs
Nazad na vrh Ići dole
http://www.gospodjastojana.com
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović EmptyUto 25 Dec 2012, 09:29

Odličan SBS! Bravooo
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty
PočaljiNaslov: Re: Bambula SbS - Tied by NMilanović   Bambula SbS - Tied by NMilanović Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Bambula SbS - Tied by NMilanović
Nazad na vrh 
Strana 1 od 5Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» Latex Nymph SbS - Tied by Copolovici Calin
» The Sounds Of Bambula

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY TYING :: Step by Step (Flies)-
Skoči na: