Musicarenje.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Musicarenje.net

Fly Fishing
 
Portal*PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Prikradanje i Fly Casting

Ići dole 
+14
Milance
Davor
Goku
Sasa D
Radojica-pop
Mungos
Zvezdan
Oholi
Madjoni
Ivica R.
Sale
NikolaCG
Sasats
Mixmaster
18 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptyPet 11 Dec 2009, 11:48

Dobar i uspešan mušičar se prepoznaje po tome što neće uznemiriti ribe pre nego što počne da primenjuje svoje muve, zabacivanja, prezentacije, vođenja itd.

Kako prići vodi i kako se približiti ribama,  prvi su i osnovni problemi sa kojima se susreće.

Onaj ko nema dovoljno strpljenja i znanja kako da pravilno priđe ribama ne može ostvariti ulov.
Naprosto, svi ostali napori su uzaludni ako mušičar hoda kao slon, ulazi u vodu kao nilski konj, a dok zabacuje talasa kao teretni brod.
Ribe se plaše čoveka, a nijedna uznemirena životinja ne razmišlja o hrani, već o bekstvu ka skloništu i kamuflaži.

Ako ispred sebe nemamo raspoložene i neuznemirene ribe, nema ni ulova.


Poslednji izmenio Mixmaster dana Uto 28 Apr 2015, 07:21, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptyPet 11 Dec 2009, 21:20

Da napišem i ja nešto iz mog iskustva...

Način prilaska samoj reci i mestu na kojem želimo pecati stavljam daleko ispred vestine zabacivanja, čak i poznavanja insekata i odabira prave muve...
pogotovo je to vazno za pocetnika,koji ce pitati iskusnijeg kolegu koje muve da koristi u tom delu sezone a lako ce nauciti da baci muvu desetak metara,
tako da ce mu odlučujuće biti kako se kreće i ponaša na vodi. Ako ume da ne uznemiri ribe i vešto im se prikrade, a uz to poznaje njene navike ima velike
šanse da mu čuvarka bude puna kao kod starijih kolega...

skocko


Poslednji izmenio Sasats dana Pet 11 Dec 2009, 22:35, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
NikolaCG
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
NikolaCG


Broj poruka : 4911
Datum upisa : 25.03.2009

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptyPet 11 Dec 2009, 21:50

Naravno da je prikradanje jako bitna stvar na vodi.
Ja recimo nekako više volim da se krećem rijekom uzvodno.....nešto mislim da sam tako "iza leđa ribi"!
Možda nema baš neke veze....ali ako sam primoran da se krećem nizvodno...uvijek se osjećam kao da plašim ribu više negu u prvom slučaju!
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptyPet 11 Dec 2009, 23:03

O prikradanju ribi-žrtvi može se dosta pisati, jer se radi o tehnici koja je veoma važna i prilično složena, kada uzmemo u obzir različitost mnogobrojnih
tipova voda i veliki broj raznoraznih riba koje lovimo mušicama.
Prikradanje bucovu na Moravi i na Dunavu nije isto, baš kao što prikradanje pastrmkama nije isto na Mrtvici i Mlavi.

Prikradanje lipljenu nije isto kao i prikradanje klenu...

Postoji hiljade stvari koje mušičar treba da zna i uzme u obzir pre nego što otpočne približavanje mestu u reci ili pored reke sa koga želi da zabacuje.
Onaj ko ima dobar "rad nogu", u čuvarci (ili u memoriji) ima ulov koji se bitno razlikuje od onoga ko utrčava ili uskače u vodu i šeta kroz nju levo -desno
... tražeći ribu !


Poslednji izmenio Mixmaster dana Sub 12 Dec 2009, 03:04, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sale
Guide
Guide
Sale


Broj poruka : 1437
Godina : 47
Lokacija : Čačak
Datum upisa : 04.12.2008

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 00:21

Sasats ::
Da napišem i ja nešto iz mog iskustva...

Način prilaska samoj reci i mestu na kojem želimo pecati stavljam daleko ispred vestine zabacivanja, čak i poznavanja insekata i odabira prave muve...

skocko


Ovo pišeš za klena ili neku sličnu ribu ?
Nazad na vrh Ići dole
http://www.eurofish.co.rs
Ivica R.
Guide
Guide
Ivica R.


Broj poruka : 1381
Godina : 39
Lokacija : Kolašin
Datum upisa : 24.06.2008

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 01:21

Sale ::
Sasats ::
Da napišem i ja nešto iz mog iskustva...
Način prilaska samoj reci i mestu na kojem želimo pecati stavljam daleko ispred vestine zabacivanja, čak i poznavanja insekata i odabira prave muve...
Ovo pišeš za klena ili neku sličnu ribu ?


Ja bih rekao da ovo važi i za lipljana, mada ja mislim da je klen plašljiviji od lipca i da se njemu mora posvetiti malo više pažnje, mada nijesam siguran... Laughing

Imao sam prilike da gledam neke pecaroše čiji se prilazak vodi može uporediti sa galopiranjem konja...
Ufffff
Nazad na vrh Ići dole
Madjoni
Moderator
Moderator
Madjoni


Broj poruka : 9731
Lokacija : Nikšić
Datum upisa : 14.10.2008

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 01:26

Ivica R. ::


Ja bih rekao da ovo vazi i za lipljana,mada je mislim da je klen plasljiviji od lipca i da se njemu mora posvetiti malo vise paznje,mada nijesam siguran... Laughing

Imao sam prilike da gledam neke pecarose čiji se prilazak vodi može uporediti sa galopiranjem konja...
Ovo važi i za klena, lipljena i pastrmku study
Ne važi samo za lov na "maslačak" Laughing Laughing Laughing

A o galoperima ne mogu ni da pišem...još me duša boli za nekim ribama kakvih imam drugova Laughing Crying or Very sad Crying or Very sad Laughing Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
http://www.flyfishingprimus.me/
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 01:34

Mada realno lipljen je najmanje osetljiv na "galopiranje", tačnije loše prikradanje, pogotovu na velikim rekama, dok na Mrtvici npr, je suprotnost od
drinskog...sve ima svoje.

A tvrdim da je bolje biti Indijanac čak i na Dunavu nego konj ...
Nazad na vrh Ići dole
Ivica R.
Guide
Guide
Ivica R.


Broj poruka : 1381
Godina : 39
Lokacija : Kolašin
Datum upisa : 24.06.2008

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 01:39

Ma najbolje je uskočiti odmah u vodu i gađati drugu obalu, jer tamo je riba... kreten No confused Embarassed affraid
Nazad na vrh Ići dole
Oholi
Guide
Guide
Oholi


Broj poruka : 2071
Godina : 42
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 13.12.2008

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 01:42

Apsolutno ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Mixmaster
MASTER
Mixmaster


Broj poruka : 10000
Godina : 54
Lokacija : Niš
Datum upisa : 05.08.2008

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 03:32

Prikradanje nije nemi film, pa treba pripaziti i na njegov "tonski" deo. Pored toga što nije mudro da nas riba vidi, ne sme ni da nas čuje.
Neki tvrde da ribe ne čuju. To nije tačno. Zvuk se veoma brzo prenosi kroz vodu i ribe su osetljive na njega.
Naš najčešći problem sa ispuštanjem zvukova je hod po obali ili dnu. Kada smo na pesku ili mulju, on se gotovo ne čuje, ali ako je pod
nogama kamenje počinju veoma ozbiljni problemi. Tada više nema ništa od "catwalka", jer smo teška i nezgrapna stvorenja. Još ako na nogama imamo
tvrde i teške cokule sa sve metalnim šrafovima u đonu, kao da namerno šaljemo svim ribama uokolo signale za razlaz. Posle klackanja po kamenju i
zvukova "crack, boom, bang" ribe su zaista sakrivene uz suprotnu obalu, nevidljive za znatiželjno oko nestrpljivog mušičara...
Nazad na vrh Ići dole
Zvezdan
Guide
Guide
Zvezdan


Broj poruka : 561
Godina : 45
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 22.06.2009

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 07:55

Mix je u pravu za zvučne iritacije koje onemogućavaju ribolov.
Milion puta mi se desilo da se prikradem bucovu na par metara, spuštajući se niz kej skoro potrbuške,i da mi celu avanturu pokvari zvuk koji dolazi sa
vrha keja, glas, vika,...

Kod mušičarenja babuške je možda i najluđa situacija.

U proleće se nabija u samu obalu,vrlo često u korenje priobalnog rastinja,i prikradanje jatu riba postaje 8o posto uspešnosti ribolova.
Najčešće hodam pogrbljen i desetak metara pre vode sa vrlo čestim pauzama, jer babuške su jako osetljive na pokret i vrlo malo im treba da se povuku!
Nazad na vrh Ići dole
Mungos
Visitor
Mungos


Broj poruka : 204
Godina : 55
Lokacija : Vranje
Datum upisa : 06.02.2009

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 09:20

Sve ste ovo lepo i tačno napisali medjutim da bi lov bio uspešniji a vi neopaženi od strane ribe (mislim na bilo koju vrstu) nije samo problem u tome kako
će te ući u vodu i kako će te hodati pored obale, jedan od važnijih faktora je i maskiranje odnosno kako ste obučeni. Po meni mušičar mora dosta obratiti
pažnju na svou garderobu za ribolov, konkretno tu mislim na boju odeće i obuće a naročito ako ste na nekoj manjoj i bistroj vodi. Uvek će te biti neopaženiji
ako ste obučeni u nekoj prirodnoj boji (mislim da nije neka drečava) kao što je crvena, narandžasta, i slično.

Ako ste adekvatno obučeni onda će i prikradanje biti uspešnije, a ribe se mogu kladiti u dva crva da li je čovek ili nije ha ha ha ha
Nazad na vrh Ići dole
Zvezdan
Guide
Guide
Zvezdan


Broj poruka : 561
Godina : 45
Lokacija : Kladovo
Datum upisa : 22.06.2009

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 10:11

Naravno, primerena odeća se podrazumeva!
Nazad na vrh Ići dole
Sasats
INSTRUKTOR
INSTRUKTOR
Sasats


Broj poruka : 4279
Godina : 50
Lokacija : Trstenik
Datum upisa : 04.01.2009

Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting EmptySub 12 Dec 2009, 10:33

Sale ::
Sasats ::
Da napišem i ja nešto iz mog iskustva...Način prilaska samoj reci i mestu na kojem želimo pecati stavljam daleko
ispred vestine zabacivanja, čak i poznavanja insekata i odabira prave muve...
Ovo pišeš za klena ili neku sličnu ribu ?


Bilo koju ribu ,ako želiš dobar ulov...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Prikradanje i Fly Casting Empty
PočaljiNaslov: Re: Prikradanje i Fly Casting   Prikradanje i Fly Casting Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Prikradanje i Fly Casting
Nazad na vrh 
Strana 1 od 6Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
 Similar topics
-
» Fly casting I
» Fly casting II
» Fly Casting Analyzer
» DH Spey Casting

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Musicarenje.net :: FLY FISHING :: FLY CASTING-
Skoči na: